طراحی و اجرای کامل موتورخانه استخر

طراحی و اجرای کامل موتورخانه استخر را در این مقاله بخوانید. موتورخانه استخررا چگونه طراحی کنیم؟ چطور اجرای موتورخانه استخر به طور کامل انجام دهیم؟…

مقدمه ای در مورد طراحی و اجرای کامل موتورخانه استخر

با پيشرفتهايي كه در سال های اخير حاصل شده است مفاهيم طراحی و اجرای  استخر بسیارتغییر کرده است. طرح هاي جديد به توصيه هاي مشاوران استخرسازي درباره چيدمان، و شكل استخر تهيه مي شوند. مهندسان تاسيسات نيز بايد مطابقت داشتن كليه تجهيزات استخر را با مقتضيات جريان و فيلتراسيون آن مورد بررسي قررار داده و تاييد کنند. البته ملاحظات ديگري چون سیستم های الكتريكي، نوع پمپ ها، نوع فيلترها و شيمي آب نيز وجود دارند

 استخر شنا

 استخر های شنا برای کاربرد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که بنا بر کاربری آن، دارای قسمت­های متفاوتی می باشد. یک استخر عمومی، دارای بخش هایی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

  1. سالن استخر
  2. استخر شنا
  3. ورودی
  4. دوش ها
  5. سونا خشک
  6. حوضچه آب سرد
  7. جکوزی
  8. رخت کن
  9. سونا بخار
  10. دستشویی ها

برای عملکرد بهتر بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیساتی است که بتواند محیطی مناسب را تامین کند. برای برآورد این نیاز، تاسیسات یکپارچه ای را در فضایی به نام موتورخانه استخر تعبیه می کنند.

آب مناسب استخرها

 آب حیاتی ترین بخش استخر است. آب با دمای 10-20 درجه سانتی گراد وارد موتورخانه شده و این آب قبل از ورود به استخر می باید مراحلی را سپری کند. به دمای مناسب بدن انسان نزدیک شود و در استخر مورد استفاده قرار گیرد، آب شهر همچنین باید سختی گیری شده و تصفیه گردد و در مراحلی مواد شیمیایی نظیر کلر به آب اضافه گردد تا ذرات و مواد مضر آن گرفته شود.

آب مورد استفاده در استخر شنا امکان جذب میکروب و ویروس را دارد و باید همواره از سلامت آن اطمینان حاصل کرد. برای مقابله با این مشکلات از فیلتر ها و مواد شیمیایی استفاده می شود. مکانيزم ايجاد سختي آب بدين صورت است که بخار آب در جو چگاليده شده، دي اکسيد کربن هوا را در خود حل مي‌کند و تشکيل اسيد ضعيفي بنام اسيد کربنيک مي‌دهد. اين اسيد همراه با قطرات باران به زمين مي‌بارد.

از خاکهاي سطحي عبور کرده و به بستر‌هاي سنگي زير زمينی که معمولاً سنگ آهک مي‌باشند مي رسد، سنگ آهک مخلوطي از کربنات کلسيم و منيزيم است. اسيد ضعيف، آهک را در خود حل مي‌کند و موجبات سختي آب را فراهم مي‌آورد. برای مقابله با این مشکل از سختی گیر(اتومات و نیمه اتومات) استفاده می شود.

تاسیسات استخر شنا

آب استخر باید خالی از هر نوع کثیفی باشد و دمای آن باید بین 26 تا 28 درجه سانتی گراد تنظیم گردد. برای تامین این شرایط نیاز به تجهیزات تاسیساتی است که در زیر نمای شماتیک این سیستم نشان داده می شود.

در این نما، سیستم سیرکولاسیون لازم برای تامین شرایط مورد نیاز آب نشان داده شده است همچنین چگونگی رسیدن آب به درجه حرارت مورد نیاز نیز کاملا مشخص می باشد.

تاسیسات استخر شنا
تاسیسات استخر شنا

دوش ها و دست شویی ها

 آب بهداشتی مناسبی که برای دست شویی و دوش ها مورد نیاز است باید در درجه حرارت مناسب در اختیار شناگران قرار گیرد که برای تامین این آب باید از تاسیساتی همچون نمای شماتیک زیر استفاده کرد. در این نما نحوه سیرکولاسیون آب و تجهیزات مورد استفاده برای گرمایش این آب نشان داده شده است.

حوضچه آب سرد

برخی از پزشکان، فواید بسیار زیادی را برای استفاده از حوضچه های آب سرد بیان کرده اند. برای عملکرد صحیح حوضچه های آب سرد، می توان راه های مختلفی را انتخاب نمود.

در بعضی از استخر ها از سیستم های سرمایش مانند پیلر کمک می گیرند تا درجه حرارت این حوضچه را پایین نگاه دارند.

تاسیسات سونای بخار

 برای بهره برداری مناسب از سونای بخار، باید رطوبت نسبی تا 98درصد را برای آن فراهم کرد.

تاسیسات جکوزی

 جکوزی در دمای مطلوب بین 36 تا 43 درجه سانتی گراد کار می کند و باید آبی پاکیزه داشته باشد.

جکوزی ها دارای سیستم های جت پمپ هستند تا با فشار آب و برخورد آن به بدن شناور، آب درمانی جکوزی تکمیل گردد.

تاسیسات سالن استخر

 استخر ها به صورت سرباز و سرپوشیده مورد استفاده قرار داده میشوند.

در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب دارا باشد.

برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده

در استخر های سرباز، نیاز به تهویه محیط وجود ندارد و تنها آب استخر باید از لحاظ تمیزی و درجه حرارت مورد بررسی قرار بگیرد.

تاسیسات سالن استخر
تاسیسات سالن استخر