لوله آتشخوار

لوله آتشخوار

لوله آتشخوار چیست؟ لوله آتشخوار چه کاربردهایی دارد؟ و پاسخ به همه سوالات شما در مورد لوله آتشخوار در این مقاله بخوانید.

لوله آتشخوار، لوله هایی هستند که به دلیل جنس خاص آلیاژ به کار رفته در ساخت آنها، توانایی تحمل حرارت و فشار بالابرای عبور مایعات و گازهای حرارت بالا را دارند، این لوله ها بایستی تحمل حرارت حداقل 450 درجه سانتی گراد را داشته باشند.

میزان درجه حرارت و فشار در لوله های آتشخوار

درجه حرارت در لوله های آتشخوار 450 درجه سانتی گراد و فشار مایع به 32 اتمسفر برای لوله های با قطر 64 میلیمتر به بالا و حداقل 80 اتمسفر برای لوله های با قطر کمتر از آن می رسند. اگر لوله آتشخوار 600 درجه سانتی گراد و به مدت حداقل 15 دقیقه انجام گیرد.

لوله آتشخوار

کاربرد لوله آتشخوار چیست؟

از لوله‌های آتشخوار برای انتقال مایعات با حرارت و فشار بالا استفاده می‌شود؛ بنابراین بیشترین صنایعی که در آن از این لوله استفاده می‌شود شامل: دیگ بخار، پالایشگاه‌ها، لوله‌کشی پردازش و ایستگاه‌های فشرده‌سازی است. در ادامه شما را با چندین نمونه دیگر از کاربردهای لوله آتشخوار آشنا خواهیم کرد

 • نیروگاه‌های هسته‌ای
 • صنایع نفت و گاز
 • انواع مبدل‌های حرارتی
 • دیگ‌های بخار با فشار کم و متوسط
 • موتورهای دیزل و صنایع ساختمانی
 • صنایع شیمیایی
 • تحقیقات دانشگاهی
 • صنعت دفاع و توسعه برای تولید انواع اسلحه
 • صنایع کاغذسازی
 • صنایع پتروشیمی، کشتی‌سازی و نفت و گاز
 • خط لوله حمل و نقل مایعات و گازهای با فشار و حرارت بالا

استاندارد لوله های آتشخوار:

لوله آتشخوار دامنه کاربری خیلی بالایی دارد و به ‌همین ‌جهت با استانداردهای مختلفی که هر کدام نیز ویژگی خاصی دارد تولید می ‌شود. انواع استاندارد این مقاطع را در ادامه بررسی می‌ کنیم.

لوله آتشخوار St35.8 تحت استاندارد دین آلمان که شماره استاندارد آن DIN17175 می باشد تولید می گردد. شماره آنالیز این استاندارد نیز ۱.۰۳۰۵ محاسبه می‌شود. لوله ‌های آتشخوار با این استاندارد دارای ترکیبی از عناصر کربن با ۱۷ تا ۱۹ صدم درصد و منگنز با 55/0 تا 7/0 درصد است. فشار اتمسفری که توان تحمل آن را دارند حدود ۲۵ بار و تحمل حرارت تا ۵۸۵ محاسبه شده

لوله آتشخوار St45.8 که تحت استانداردهای DIN2448 و DIN17175 تولید شده و دارای شماره آنالیز ۱.۰۴۰۵ است. این لوله ‌های آتشخوار در آلیاژ خود حدود 2/0 تا 22/0 درصد کربن و در حدود ۵۵ تا ۶۵ صدم درصد منگنز دارند که فشار اتمسفری معادل ۳۰ بار و حرارت غیر مستقیم تا ۵۳۵ درجه سانتیگراد را برای لوله آتشخوار به ‌وجود می‌ آورند.

لوله‌ های آتشخوار ASME SA192 با استاندارد دین آلمان و با شماره استاندارد DIN17175 و شماره آنالیز ۱.۰۳۰۵ دارای ویژگی ‌های دیگری است. محتوای کربن در آلیاژ این لوله حدود 18/0 تا 2/0 درصد و محتوای منگنز در آن حدود 45/0 تا 7/0 محاسبه می‌ شود.

لوله آتشخوار با استاندارد ASTM boiler tube A179 که شماره آنالیز آن نیز ۱.۰۳۰۵ است. این لوله ‌های بویلر کمترین میزان کربن یعنی ۱۶ تا ۱۸ صدم درصد را در آلیاژ خود دارند. ضمن اینکه میزان منگنز آنها نیز ۵ تا ۷ دهم درصد است که فشار اتمسفری تا ۱۵ بار و حرارت غیر مستقیم تا ۵۳۰ درجه سانتیگراد را باعث می‌ شود. این لوله ‌ها پرکاربردترین نوع لوله در ساخت انواع مبدل ‌های حرارتی هستند و به‌ دلیل میزان خیلی کم کربن بیشترین حالت انعطاف ‌پذیری یعنی تا ۱۸۰ درجه خم شدن را دارند.

لوله‌های آتشخوار به دلیل مقاومت بالایی که در برابر دما و فشار دارند در صنایع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از مواد اولیه عالی و کارایی های فوق العاده و در کنار این موارد، مقاومت و استحکام بالای لوله آتشخوار سبب شده تا در صنایع مختلفی استفاده شود. همینطور به علت تنوع ساخت این نوع لوله در ضخامت ها و قطرهای مختلف و بدون درز بودن آن، میتواند انتخاب مناسبی نسبت به لوله های بدون درز مانیسمان باشد تا خروجی مطلوب تر و بازدهی بالایی داشته باشیم.

لوله آتشخوار در صنعت برای ساخت دیگ بخار، مبدل حرارتی و هر جا که فشار و حرارت با هم باشد، استفاده می شود. برای انتقال مایعات بسیار داغ و با حرارت بالا را تحت فشار مشخص، از نقطه ای به نقطه دیگر، لوله آتشخوار گزینه بسیار مناسبی برای این کار میباشد.

با استفاده از لوله های آتشخوار، مایعات و همچنین گازهای با دما و فشار بالا را به سیال منتقل می‌کنند.

لوله های آتشخوار را میتوان به سه دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

 1. فایر تیوب
 2. واتر تیوب
 3. دیگ روغن داغ

استاندارد لوله آتشخوار:

هر مقطع فولادی، مخصوصاً لوله، تحت استانداردهای متفاوت و خاصی تولید می‌شود؛ استانداردهای لوله آتشخوار نیز عبارت‌اند از:

 1. ASTM A 269
 2. PED 97/23 / EC
 3. AD 2000
 4. NACE MR0175
 5. EN 10216-5
 6. SEW 470
 7. DIN17175

کشورهای سازنده لوله اتشخوار :

لوله آتشخوار، مطابق با استاندارهای روز دنیا در کشورهای چین، رومانی، روس، اروپای غربی و شرقی تولید میشود. این لوله ها، تمامی مراحل آزمایشی دمای بالا و فشار بالا را طی کرده اند و دارای گواهینامه تولید و آنالیز لوله با قطر و ضخامت مختلف می باشند.

برای مشاهده سایر مقالات به بخش مقالات وب سایت مراجعه کنید.